Asculta Radio Whisper

Radio Whisper | RadioWhisper.com

luni, 29 martie 2010

Asa da...asa nu!

Diferență de mentalitate: 11 septembrie 2001, in New York taximetriștii transportau gratis victimele, 29 martie 2010 in Moscova : Taxi la preț de 10 ori mai mare.

marți, 9 martie 2010

Apel catre femeile liberale

http://www.antena3.ro/stiri/politica/femeile-din-pnl-tinere-dornice-de-afirmare_93963.html
Acum ca a trecut 8 martie, as dori sa fac un apel catre femeile din Partidul National Liberal si nu numai.
Dragi colege, suntem femei si deci, reprezentante ale sexului frumos si slab, ar spune unii. Nu suntem slabe. Suntem puternice, suntem tinere, suntem frumoase si vrem sa mutam muntii din loc. Detinem cea mai mare putere de pe acest pamant si aceea este de a da viata. Noi, femeile, suntem un mister pentru barbati si de cele mai multe ori ne place acest lucru si incercam sa protejam eternul feminin.
Un misogin celebru, Samuel Beccaett, spunea: "Cind femeile nu mai stiu ce sa faca, se dezbraca. Si acest lucru e probabil singurul lucru bun pe care il pot face.". E haios si imi vine sa rad cand citesc acest lucru, dar, in zilele noastre, asta fac femeile.
Noi, femeile din politica, suntem speciale. Am intrat in politica si vrand nevrand devenim modele. Vrand nevrand, toti ochii sunt atintiti asupra noastra. Vrem sa facem o schimbare si atunci trebuie sa devenim noi insene schimbarea pe care vrem sa o vedem in ceilalti. De ce sa promovam si noi un model de femeie in politica promovat de alte partide? De ce sa nu plusam cu inteligenta noastra, cu puterea de a schimba lucrurile, de ce sa nu demonstram ca noi suntem altfel? Nu avem nevoie sa ne legam imaginea de cea a unui barbat puternic, nu e nevoie sa ne aratam nurii atunci cand adevarata noastra forta sta in interior.
Femei, fiti voi inseva si constientizati-va ca forte!

Dupa Congres





Congresul a trecut. A murit regele, traiasca regele! Dupa o lupta destul de crancena, zic eu, intre doi oameni de calibru maxim, Congresul s-a terminat cu alegerea lui Crin Antonescu in functia de presedinte al Partidului National Liberal. este mai mult un vot incredere de care probabil dl Antonescu avea nevoie pentru a-si putea continua drumul.
Tot respectul pentru invins! Ludovic Orban este si va ramane un om de calitate, un luptator, un adevarat coleg! Discursul dumnealui despre prietenie si ajutor m-a emotionat, in sensul ca mi-am adus aminte ca m-a ajutat din tot sufletul de fiecare data cand am avut nevoie.
Intro astfel de lupta, cineva castiga si cineva pierde. Si este dureros cand sunt doi oameni pe care ii stimezi si ii apreciezi si esti nevoit sa alegi pe unul dintre ei. Votul nu cred ca s-a dat pentru persoana, ci pentru viitor!
sper ca noua echipa sa faca o treaba buna si sa ne conduca pe toti inspre principalul partid de guvernare in 2012!

luni, 8 martie 2010

8 Martie


Cum spunea la un moment dat Victor Ciutacu cand invita femeile sa ii spuna de ce il adora, fac si eu acelasi lucru astazi: Va invit pe voi, barbatii, sa imi spuneti cat sunt de desteapta, frumoasa si cat de mult ma iubiti!
Macar azi, de 8 Martie!

PS: La multi ani, doamnelor!

marți, 2 martie 2010

Petitia Bunului Simt Reloaded

Acum cateva zile, am conceput impreuna cu doi colegi de partid si prieteni o petitie de sprijinire a candidaturii lui Crin Antonescu. Din punctul nostru de vedere, este cel mai bun pentru a putea conduce partidul in urmatoarea perioada si pentru a putea avea sanse la alegerile ce urmeaza, indiferent de natura lor.
Reactiile au fost diverse. Cu toate astea, nu inteleg aceasta problema a romanului: cand cineva se ridica, este un lider si vrea sa te scoata si pe tine din mocirla, de ce trebuie sa ii dai in cap sa ramai acolo? Chiar ne place cum se situeaza Partidul National Liberal in momentul de fata? Chiar ne dorim ce se prefigureaza in viitor cu noua lege electorala a lui Basescu? Chiar primeaza interesele personale incat sa fim orbiti pur si simplu si sa nu vedem o eventuala solutie simpla si concreta?
Pentru cei care cred in continuare ca se pot schimba lucrurile, va rog sa semnati petitia! http://www.petitieonline.ro/petitie-p04365049.html Pentru cei care nu sunt de acord, tot binele din lume. Sper sa avem acelasi scop, desi folosim mijloace diferite!

luni, 1 martie 2010

1 Martie


Începutul lunii Martie (Marţ) este încărcat de riturile începutului, căci până nu demult, 1 Martie marca Anul Nou, şi mai cu seamă anul nou agricol. Marte a fost la origini zeul primăverii, al vegetaţiei, ulterior căpătând valenţe războinice. În legendele noastre, Marte este un Moş hâtru şi capricios, care îşi bate joc de celelalte luni şi de oameni, prin schimbări neprevăzute ale vremii. De-a lungul mileniilor, diversele popoare au ales variate date de serbare a Anului Nou, dar toate sunt legate de mişcarea Soarelui, de solstiţii şi echinocţii. Şi vechile calendare europene începeau tot cu data de 1 martie. Chiar şi la români se confirmă acest lucru, conform Pluguşorului de An Nou care spune că Bădica Traian începea aratul şi semănatul., dar n-ar fi putut face acest lucru în zilele geroase din ianuarie.
Veneţienii au sărbătorit Anul Nou pe 1 martie până în 1797, iar ruşii cam tot până atunci. De altfel, vedem semnele începutului de an în martie chiar şi în denumirea lunilor: Octombrie (luna a 8-a), Noiembrie (luna a 9-a), Decembrie (luna a 10-a), conform fostelor calendare române care aveau 10 luni si începeau cu luna Martie.
Astfel, celebrarea Anului Nou în martie ne-a lăsat obiceiul de a sărbători la această dată sosirea Primăverii, reînvierea naturii, reluarea ciclului vieţii.


MĂRŢIŞOR

Cât despre Mărţişor, se presupune că el a apărut cu mult timp în urmă, având puteri supranaturale împotriva unor forţe malefice. La început, a fost doar obiceiul de a purta o fâşie roşie, de apărare împotriva deochiului şi a spiritelor rele, mult mai apoi, apărând firele roşii şi albe, împletite. Roşul semnifică protecţia, puterea de apărare, simbolul iubirii, iar albul semnifică puritatea. Cele două simboluri împletite au rezultat Mărţişorul.
După alte surse, la originile Mărţişorului a stat o monedă de aur sau de argint, la care se ataşa o sfoară făcută din două fire răsucite, una roşie şi alta albă ( sau alb şi negru), ce semnificau lupta vieţii asupra morţii, a sănătăţii împotriva bolii şi care era purtată în general de persoanele sensibile (copii şi fetele tinere). Există credinţa, conform căreia, această amuletă aducea noroc şi fericire.

duminică, 28 februarie 2010

Petitia Bunului Simt

Având în vedere că:

- Actuala clasă politică din România traversează o perioadă incertă din punct de vedere doctrinar. Preşedintele Băsescu a avut nenumărate încercări de a diviza partidele politice, începând cu PNL în 2007 prin plecarea viitorilor membri PLD conduşi de Theodor Stolojan, continuând cu scindarea PNŢCD în cele două facţiuni conduse de Radu Sârbu şi Marian Miluţ, cel din urmă oferindu-i marinarului susţinerea pentru candidatura la Preşedinţie. Băsescu îl ajută în prezent pe fostul lider social-democrat Gabriel Oprea, să creeze un nou partid de stânga prin cumpărarea de parlamentari din rândurile opoziţiei;

- Toate aceste iniţiative şi demersuri ale preşedintelui au drept scop crearea unei majorităţi confortabile în Parlamentul României, ce i-ar permite schimbarea legii electorale şi revizuirea Constituţiei României după bunul-plac, astfel încât să transforme România într-o republică prezidenţială cu tendinţe totalitare după modelul republicii ex-sovietice Belarus condusă de Aleksandr Lukasenko;

- În planul administraţiei publice locale şi centrale ne confruntăm cu un grad mare de corupţie şi birocraţie, prin promovarea unor politici clientelare de partid ce au drept scop parvenirea apropiaţilor PDL prin furt din banul public, după modelul contractelor Ridzi. Astfel vrem să atragem atenţia că maniera în care se face politică astăzi este una de promovare a nepotismului şi a clientelei politice, de recompensare a activiştilor de partid cu funcţii în administraţia publică, după criterii politice;

Propunem următoarele:

- Susţinerea lui Crin Antonescu deoarece a reuşit să convingă o parte din electoratul nehotărât, dintre care mulţi tineri, devenind un model demn de urmat printre aceştia;

- Susţinerea proiectului „Prin noi înşine, ACUM” de reformare a clasei politice, deci şi a Partidului Naţional Liberal, prin sprijinirea moţiunii lui Crin Antonescu bazată pe echipă şi soluţii, având ca suport o viziune;

- Sprijinirea lui Crin Antonescu în a duce Partidul Naţional Liberal la un procent de 30%, astfel încât să devină principalul partid de guvernare după câştigarea alegerilor parlamentare din 2012.

Să ne aducem aminte că peste două milioane de oameni au facut parte din „Echipa lui Crin” şi acum trebuie să continuăm Revoluţia Bunului Simţ!

IA ATITUDINE ALĂTURI DE NOI:

Andreea Alexandra Iancu
Adrian Cătălin Baston
Bogdan Gabriel Brezeanu

RĂMÂI ÎN ECHIPA LUI CRIN ŞI SEMNEAZĂ PETIŢIA!
http://www.petitieonline.ro/petitie-p04365049.html