Asculta Radio Whisper

Radio Whisper | RadioWhisper.com

miercuri, 10 februarie 2010

Bucurestiul inundat!


Am iesit azi din casa...primul pas, fleosc, in balta, pana deasupra gleznei! Ce fericire! Eu ca o floare, in cizmulite, cu hainuta alba, cu posetuta, sa merg la birou...Zic: "Hai, ca n-o fi atat de rau mai departe!". Hmmm...greseala! Toate trotuarele si soselele inundate. Noi, amaratii, care nu avem masina si trebuie sa ajungem la serviciu cu metroul, la un moment dat circulam pe mijlocul soselei, printre masini.
O imagine de groaza pentru o capitala europeana. Masini blocate, oameni printre ele, o lupta continua sa ajungi la un metrou...Sa te cocoti pe nameti semiinghetati, sa aluneci, sa cazi in balta, sa te ridici, sa-ti rupi picioarele, mainile si alte parti ale corpului...Este rusinos!
Bun, nu te poti pune cu fortele naturii! Asta inteleg, este logic! Dar poti sa cureti strazile si trotuarele de la prima ninsoare? Iti poti lua toate masurile de precautie? "Poa' sa ninga, poa' sa ploua, am canadiana noua!". Aceasta apa este de la ghetusul format pe trotuare care nu a fost curatat.
Acum ce facem? Ne luam barci? Ne facem marinari (ceea ce nu ar fi tocmai rau pentru ca este o meserie de viitor...), inotam pana acasa?
In momentul de fata sunt la birou, cu blugii suflecati pana la genunchi, in picioarele goale si sosetele la uscat! Multumim administratiei Capitalei!

luni, 8 februarie 2010

Bugetul Ministresei!

Elena Udrea da 5 milioane de euro pe actiuni de imagine


Iata! Eu pot sa cataloghez ce s-a intamplat in impartirea ciolanului, adica a bugetului, drept nesimtire! Bine, intr-adevar, Ministresa Udrea are un buget injumatatit acum, fata de anul trecut. Cu toate astea, 5 milioane de euro? Pentru actiuni de imagine? Pentru cizme Dior?

Acum stiu de ce vreau sa ma fac ministru cand o sa fiu mare! Nu pentru a schimba ceva! Ci pentru cizme Dior si buget de 5 milioane de euro!

Asteptam acum ca Guvernul sa plateasca salariile, pensiile si alte chestii insignifiante...daca tot i-au dat Lenutei 5 milioane de euro sa mearga la shopping!

Dragobetele coboara in strada!


TNL 6 a pregatit pentru Dragobete o actiune inedita pentru cuplurile din Sectorul 6. Daca va intalniti cu echipele TNL, faceti o declaratie de dragoste persoanei iubite si veti intra in concurs pentru multe, multe premii, de la carti, bilete la teatru, cina romantica, bilete VIP la film sau chiar un weekend la munte!
Deschide-ti sufletul de Dragobete!

duminică, 7 februarie 2010

Actiune pe Iuliu Maniu



Ieri, a fost un viscol de nedescris! Circulatia pe strazi oprita, oamenii nu puteau iesi nici macar din bloc. La initiativa cabinetului parlamentar al deputatului PNL, Cornel Pieptea, noi, cativa tineri din PNL 6 am iesit in fata blocului, pe Iuliu Maniu si am dat zapada de pe scari si strada. Inarmati cu lopeti si alte unelte, luate de la administratorul blocului, am facut aceasta treaba timp de cateva ore!
Ce m-a frapat pe mine a fost ca:
1. Niciun locatar nu a iesit sa ne ajute, desi ne felicitau de la geam. Cativa mai indrazneti au coborat si ne-au privit!
2. A trecut un domn cu copilul pe sanie si replica lui a fost: "Ia uite si la liberalii astia! Strica derdelusul la copii!".
Pai e frumos asa, domnule draga? Ati uitat de sintagma "Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi in altii!"? Conteaza chiar atat de mult optiunile politice incat sa orbesti cand e cazul sa apreciezi un gest frumos si de bun simt?
Pana una alta, felicitari colegilor de la TNL Sector 6!

miercuri, 3 februarie 2010

Legea electorala

Acum ceva zile a apărut tema modificării legii electorale, în sensul introducerii votului uninominal în două tururi de scrutin, pe sistem francez. Modificarea sistemului electoral (variabila independentă) poate genera o modificare în sistemul de partide (variabila dependentă). Ca să nu mai adaug în ecuaţie şi posibila modificare a legii electorale, care va favoriza de această dată primele două partide mari.
Nu este vorba doar de modificarea sistemului de vot. În ultimii ani, România s-a îndepărtat de modelul democraţiei de tip consensualist şi se orientează spre o democraţie de tip majoritarist, în care câştigătorul ia totul.
Este tipul de democraţie pe care îl are în plan Preşedintele Băsescu şi alţi lideri politici. Parlamentul unicameral, întărirea prerogativelor prezidenţiale, reducerea numărului de parlamentari, sistemul de vot uninominal majoritar sunt aspecte cheie ale modificării cadrului politic şi instituţional în România postintegrare.
Si PNL-ul ce face? Ce va face?

Am revenit!

Dupa o perioada lunga si destul de grea in viata mea, revenit pe baricade.
In continuare consider ca politica este singurul mod in care putem face ceva. In continuare cred ca doar implicandu-ne vom face o diferenta si o schimbare. 4% din tinerii din Romania sunt interesati de politica si mult mai putini din ei chiar fac politica sau decid sa se implice. In conditiile astea, de ce strigam ca nu se intampla nimic? De ce comentam pe la colturi de bloc ca nu e buna clasa politica? De ce ne intalnim in baruri si ne "pricepem" la politica, dar nu facem nimic?
Pentru ca asa am fost obisnuiti. Tot romanul se pricepe la fotbal si la politica. Si asa cum comentam pe stadion ca arbitrul a furat, cutare jucator trebuia sa dea pasa invers si nu astfel, asa comentam de pe marginile politicii. De ce cutare a facut nu stiu ce declaratie, de ce legea nu permite dezvoltarea tinerilor antreprenori, de ce platesc TVA si impozit la stat aproape jumatate din banii pe care i-am facut in decursul anului, de ce nu se dau case, job-uri tinerilor? De ce? De ce?
De ce trebuie sa fie altii vinovati pentru viitorul nostru? De ce nu luam viata in propriile maini si de ce nu incercam sa facem ceva? De ce nu ne implicam?
Acestea sunt adevaratele intrebari!