8 noiembrie 1945, manifestaţie anticomunistă a tineretului PNŢ şi PNL, în Piaţa Palatului Regal, prilejuită de ziua onomastică a regelui Mihai I.
In 1945, de 8 Noiembrie – ziua Regelui Mihai, elevii, studenţii şi tinerii partidelor democratice – PNŢ şi PNL – s-au adunat deopotrivă în Piaţa Palatului Regal pentru a demonstra sprijinul pentru tânărul Rege, care intrase în Greva regală, refuzând să semneze decretele-legi ale Guvernului Petru Groza, controlat de sovietici.
Manifestaţia de la 8 Noiembrie 1945 marchează începutul rezistenţei anticomuniste a poporului român. Guvernul Groza a trimis atunci camioane cu muncitori pentru o contra-manifestaţie. Au rezultat grave incidente, soldate cu morţi, răniţi, sute de arestaţi şi cu incendierea câtorva camioane (sună cunoscut?). După miting (în cursul căruia a apărut în balcon, împreună cu regina Elena, pentru a primi ovaţiile mulţimii), Regele Mihai a fost ”sfătuit” să plece la Sinaia, “pentru a se evita alte incidente”. În arhivele Siguranţei, preluate de Securitatea comunistă, Dosarul “Afacerea 8 noiembrie” (nr. 44608) are 68 de pagini de opis, mii de file şi menţionează 413 arestaţi. Printre cei reţinuţi de poliţie s-a numărat şi Corneliu Coposu, alături de lideri marcanţi ai tineretului PNL şi PNŢ.
Preluare de la Radu Munteanu
luni, 8 noiembrie 2010
miercuri, 3 noiembrie 2010
Lumea in care traim!
Astazi am purtat o discutie foarte interesanta vizavi de cazul iranienei condamnate la moarte pentru adulter.
Stiam de ceva timp legile inumane catre care se supun femeile musulmane, dar nu credeam ca inca se mai practica bataia cu pietre sau chiar condamnarea la moarte. Este ceva inimaginabil pentru noi.
Cu toate astea, primul meu gand a fost: "Cel putin a iubit...". Sunt sigura ca aceasta femeie a ales sa treaca prin asa ceva din cauza unei iubiri imense. Sau cel putin asa imi place sa cred. Fiind constienta de riscul pe care si-l asuma, femeia a comis adulter, o actiune considerata certa condamnare la moarte. Ai alege moartea doar daca ai iubi cu adevarat. Stiu ca ar muri impacata. Iubirea este, din punctul meu de vedere, sentimentul suprem!
Mi-am adus aminte in acest timp de unul dintre filmele mele preferate, The Bucket List, cu Morgan Freeman si Jack Nicholson...Exista un moment in acest film cand cei doi stau cocotati in varful lumii, pe piramide si Morgan ii povesteste celuilalt ca egiptenii aveau o credinta. In momentul in care mori, sufletului i se pun doua intrebari la Portile Raiului:
1. Ai iubit?
2. Ai fost iubit?
Da, iubirea te face sa treci peste toate...Si da, sustin demersurile organizatiilor care lupta pentru drepturile omului pentru a atrage atentia asupra cazului lui Ashtiani, precum si eliberarea ei...Intr-o lume civilizata, iubirea nu poate fi condamnata!
Inchei cu o fragment din Nietzsche care imi umbla prin ganduri de ceva vreme:
What if a demon were to creep after you one day or night, in your loneliest loneness, and say: "This life which you live and have lived, must be lived again by you, and innumerable times more. And there will be nothing new in it, but every pain and every joy and every thought and every sigh— everything unspeakably small and great in your life—must come again to you, and in the same sequence and series." Would you not throw your self down and curse the demon who spoke to you thus? Or have you once experienced a tremendous moment, in which you would answer him: "Thou art a god, and never have I heard anything more divine!"
Freedom for Ashtiani and freedom for love!
Stiam de ceva timp legile inumane catre care se supun femeile musulmane, dar nu credeam ca inca se mai practica bataia cu pietre sau chiar condamnarea la moarte. Este ceva inimaginabil pentru noi.
Cu toate astea, primul meu gand a fost: "Cel putin a iubit...". Sunt sigura ca aceasta femeie a ales sa treaca prin asa ceva din cauza unei iubiri imense. Sau cel putin asa imi place sa cred. Fiind constienta de riscul pe care si-l asuma, femeia a comis adulter, o actiune considerata certa condamnare la moarte. Ai alege moartea doar daca ai iubi cu adevarat. Stiu ca ar muri impacata. Iubirea este, din punctul meu de vedere, sentimentul suprem!
Mi-am adus aminte in acest timp de unul dintre filmele mele preferate, The Bucket List, cu Morgan Freeman si Jack Nicholson...Exista un moment in acest film cand cei doi stau cocotati in varful lumii, pe piramide si Morgan ii povesteste celuilalt ca egiptenii aveau o credinta. In momentul in care mori, sufletului i se pun doua intrebari la Portile Raiului:
1. Ai iubit?
2. Ai fost iubit?
Da, iubirea te face sa treci peste toate...Si da, sustin demersurile organizatiilor care lupta pentru drepturile omului pentru a atrage atentia asupra cazului lui Ashtiani, precum si eliberarea ei...Intr-o lume civilizata, iubirea nu poate fi condamnata!
Inchei cu o fragment din Nietzsche care imi umbla prin ganduri de ceva vreme:
What if a demon were to creep after you one day or night, in your loneliest loneness, and say: "This life which you live and have lived, must be lived again by you, and innumerable times more. And there will be nothing new in it, but every pain and every joy and every thought and every sigh— everything unspeakably small and great in your life—must come again to you, and in the same sequence and series." Would you not throw your self down and curse the demon who spoke to you thus? Or have you once experienced a tremendous moment, in which you would answer him: "Thou art a god, and never have I heard anything more divine!"
Freedom for Ashtiani and freedom for love!
marți, 26 octombrie 2010
Sa nu ziceti ca nu stiati...!
NOUĂ SUTE DE MILIOANE DE EURO, VILA de pe RUE Périé Mazamet NR. 12, PARIS . PROPRIETAR ÎN ACTE: ELENA BĂSESCU!
Pe strada Périé Mazamet, la numărul 12, se află cea mai luxoasă vilă din zona Parisului, însăşi strada respectivă fiind una de "fiţe", unde doar bogătaşii lumii îşi pot permite să locuiască. Imobilul este o raritate pe piaţa imobiliară franceză deoarece a aparţinut unor înalţi demnitari ai Franţei. O astfel de achiziţie, atât în Franţa, cât şi în mai toate ţările Europei Occidentale, necesită ani de muncă şi un credit ipotecar pentru care cineva ar plăti aproape toată viaţa. Şi totuşi, ea a fost cumpărată, cu PLATA INTEGRALĂ (9 sute de milioane de euro!) - in preţul acesta intră şi două vile, mult mai mari, vecine cu prima (în care au fost cazaţi ofiţeri SPP din garda duduii prezidenţiale), de către Elena Băsescu! Interesant de aflat de unde a avut "fata lui tata" banii cu care a cumpărat superba casă. Mai mult ca sigur, această nedumerire se va adăuga celorlalte suspiciuni pe care opinia publică le are cu privire la prosperitatea familiei lui Traian Băsescu
(NOTA REDACŢIEI: informaţiile ne-au fost puse la dispoziţie, printr-un important om de afaceri francez, la rândul său europarlamentar, chiar de către reprezentantul agenţiei imobiliare pariziene prin care EBA şi-a achiziţionat bijuteria locativă de 900.000.000 euro, bani gheaţă!).De unde a avut banii, având în vedere că ilustrul său tată este bugetar cu un salariu de 4000 RON, mama este casnică, iar salariul său de europarlamentar - chiar dacă e consistent - nu i-ar ajunge nici să cumpere un perete al acestei vile? Probabil că din... succesuri, nu?
Simona Fica - Exploziv News
vineri, 8 octombrie 2010
SCRISOARE DESCHISĂ CĂTRE PREŞEDINTELE ASOCIAŢIEI ROMÂNE A BĂNCILOR
M-a rugat un prieten sa postez si eu aceasta scrisoare...Poate va ajunge unde trebuie la un moment dat!
"Ma uitam aseara pe B1 TV la emisiunea Nasul, unde invitat era Preşedintele Asociaţiei Române a Bancilor, dl. Radu Gheţea, care ne explica în cadrul emisiunii si în alte articole publicate în diverse locuri ce „Zâne bune” şi „Fete mari” sunt băncile din România, şi cum nu pot ele dormii de grija economiei româneşti şi a clienţilor lor. Printre multele bâlbe, interpretări ale legilor şi dezinformări pe care le emitea, cum că mii de clienţi ar interpreta greşit prevederile OUG 50/2010, dl. Gheţea spune şi un lucru real, ei ARB sunt o asociaţie de „LOBBY”. După vagile mele cunoştinte in România nu există o lege care sa reglementeze activitatea de lobby, ea fiind probabil reglementată doar de codul penal la „trafic de influenţă” şi „şantaj”. Deci să înţeleg că asta face ARB? Probabil că da, dacă mă ghidez după presiunile pe care le fac în cadrul comisiilor din Camera Deputaţilor pentru modificarea OUG 50/2010.
D-le Gheţea, de ce atâta efort depus pentru a aduce amendamente unei legi pe care clienţii băncilor au înţeles-o greşit, iar băncile au implementat-o cu sfinţenie (tot în folosul clienţilor)? De ce ameninţaţi subtil că dacă legea ar trece de camera deputaţilor nemodificată, s-ar putea ca acţionarii băncilor străine sa dea fuguţa la ei în ţară cu lacrimi în ochi de supărare că l-i s-a umblat la caşcaval şi nu mai pot escroca prin practici abuzive şi la limita legalităţii acest popor? Faceţi apel la siguranţa sistemului bancar şi la efectele asupra economiei naţionale, care efecte d-le Gheţea? Cele pe care le-aţi produs în 20 de ani prin aplicarea unor dobânzi şi comisioane demne de o ţară bananieră? Cum aţi încurajat dezvoltarea economică şi mediul privat? Prin dobânzi de 20%, când în orice tară civilizată dobânzile se situează la ¼ din cele practicate la noi? În toate ţările afectate de criza economică băncile au avut cele mai mari probleme, dar nu si în România, unde aţi prosperat pe spinarea clienţilor buni platnici pe care i-aţi împovărat cu toate costurile şi pierderile băncilor pentru a vă conserva profitul.
Poate ar fi vremea să vă revizuiţi comportamentul faţă de clienţi, să îi consideraţi parteneri de afaceri şi nu vaci de muls, ştiu că e greu d-le Gheţea, să faci management performant, să îţi optimizezi costurile, să închideţi sutele de agenţii şi sucursale în care nu intra nimeni si care nu produc decât costuri suplimentare, dar de ce să faceţi aceste lucruri dacă costurile nu sunt plătite de bănci, ci de clienţii transformaţi în sclavi. Ce le mai rămâne clienţilor, sa îşi caute dreptate în justiţie şi cine ştie, poate vor câştiga, sau poate veţi face puţin „LOBBY” şi pe acolo şi atunci vor pierde cu dreptatea şi legile de partea lor. Ar fi periculos d-le Gheţea să faceţi prea mult „LOBBY”, gândiţi-vă la comportamentul acestui popor de-a lungul istoriei, înghite multe, stă cu capul plecat, tace până la un moment când se satură şi nu mai are nimic de pierdut, atunci devine periculos de violent, se răscoală, face revoluţii, mineriade etc. Doamne fereşte ca miile sau zecile de mii de clienţi nemulţumiţi, care se cred excrocaţi de către bănci să ajungă la concluzia că nimeni nu le poate face dreptate în această ţara sau să nu vă mai plătească ratele până nu se face dreptare, ce veţi face? Ii veţi executa silit? Poate că da, veţi executa câteva zeci, sute, dar nu pe toţi, căci s-ar putea unii si chiar nu mi-aş dori sa asist la manifestări în masă sau doamne fereşte vreo mineriadă...
Nu cred că sistemul de canalizare ar fi destul de încăpător că vă găzduiască pe toţi bancherii de furia acestui popor.
Un cetăţean al acestei ţări (considerata de unii bananiera)."
"Ma uitam aseara pe B1 TV la emisiunea Nasul, unde invitat era Preşedintele Asociaţiei Române a Bancilor, dl. Radu Gheţea, care ne explica în cadrul emisiunii si în alte articole publicate în diverse locuri ce „Zâne bune” şi „Fete mari” sunt băncile din România, şi cum nu pot ele dormii de grija economiei româneşti şi a clienţilor lor. Printre multele bâlbe, interpretări ale legilor şi dezinformări pe care le emitea, cum că mii de clienţi ar interpreta greşit prevederile OUG 50/2010, dl. Gheţea spune şi un lucru real, ei ARB sunt o asociaţie de „LOBBY”. După vagile mele cunoştinte in România nu există o lege care sa reglementeze activitatea de lobby, ea fiind probabil reglementată doar de codul penal la „trafic de influenţă” şi „şantaj”. Deci să înţeleg că asta face ARB? Probabil că da, dacă mă ghidez după presiunile pe care le fac în cadrul comisiilor din Camera Deputaţilor pentru modificarea OUG 50/2010.
D-le Gheţea, de ce atâta efort depus pentru a aduce amendamente unei legi pe care clienţii băncilor au înţeles-o greşit, iar băncile au implementat-o cu sfinţenie (tot în folosul clienţilor)? De ce ameninţaţi subtil că dacă legea ar trece de camera deputaţilor nemodificată, s-ar putea ca acţionarii băncilor străine sa dea fuguţa la ei în ţară cu lacrimi în ochi de supărare că l-i s-a umblat la caşcaval şi nu mai pot escroca prin practici abuzive şi la limita legalităţii acest popor? Faceţi apel la siguranţa sistemului bancar şi la efectele asupra economiei naţionale, care efecte d-le Gheţea? Cele pe care le-aţi produs în 20 de ani prin aplicarea unor dobânzi şi comisioane demne de o ţară bananieră? Cum aţi încurajat dezvoltarea economică şi mediul privat? Prin dobânzi de 20%, când în orice tară civilizată dobânzile se situează la ¼ din cele practicate la noi? În toate ţările afectate de criza economică băncile au avut cele mai mari probleme, dar nu si în România, unde aţi prosperat pe spinarea clienţilor buni platnici pe care i-aţi împovărat cu toate costurile şi pierderile băncilor pentru a vă conserva profitul.
Poate ar fi vremea să vă revizuiţi comportamentul faţă de clienţi, să îi consideraţi parteneri de afaceri şi nu vaci de muls, ştiu că e greu d-le Gheţea, să faci management performant, să îţi optimizezi costurile, să închideţi sutele de agenţii şi sucursale în care nu intra nimeni si care nu produc decât costuri suplimentare, dar de ce să faceţi aceste lucruri dacă costurile nu sunt plătite de bănci, ci de clienţii transformaţi în sclavi. Ce le mai rămâne clienţilor, sa îşi caute dreptate în justiţie şi cine ştie, poate vor câştiga, sau poate veţi face puţin „LOBBY” şi pe acolo şi atunci vor pierde cu dreptatea şi legile de partea lor. Ar fi periculos d-le Gheţea să faceţi prea mult „LOBBY”, gândiţi-vă la comportamentul acestui popor de-a lungul istoriei, înghite multe, stă cu capul plecat, tace până la un moment când se satură şi nu mai are nimic de pierdut, atunci devine periculos de violent, se răscoală, face revoluţii, mineriade etc. Doamne fereşte ca miile sau zecile de mii de clienţi nemulţumiţi, care se cred excrocaţi de către bănci să ajungă la concluzia că nimeni nu le poate face dreptate în această ţara sau să nu vă mai plătească ratele până nu se face dreptare, ce veţi face? Ii veţi executa silit? Poate că da, veţi executa câteva zeci, sute, dar nu pe toţi, căci s-ar putea unii si chiar nu mi-aş dori sa asist la manifestări în masă sau doamne fereşte vreo mineriadă...
Nu cred că sistemul de canalizare ar fi destul de încăpător că vă găzduiască pe toţi bancherii de furia acestui popor.
Un cetăţean al acestei ţări (considerata de unii bananiera)."
duminică, 26 septembrie 2010
Joaca de-a hotii si vardistii...
M-am decis...Romania este maidanul pe care se joaca Traian Basescu. Prezentand sindromul copilului fara jucarii, a ajuns la varsta maturitatii (biologic vorbind)sa se joace pur si simplu cu o tara intreaga....
Dupa ce s-a jucat de-a mama si de-a tata cu tanara Udrea, acum cateva zile, s-a jucat de-a hotii si vardistii cu Politia Romana...Acestia, persoane care au depus un juramant, care reprezinta o institutie a statului si alte chestii invocate de pedelei, sunt si ei oameni...Sa ii dam lui Traian Basescu o veste: si ei mananca, si ei au copii, familie, si ei trebuie sa aiba un acoperis deasupra capului... Faptul ca ai depus un juramant si reprezinti o institutie a statului nu te face de fier sau robot...Chiar si ca robot, ai mai avea nevoie sa fii uns din cand in cand...
Buun...si s-au jucat un pic prin curtea scolii...Problema este ca tanarul Traian Basescu s-a suparat ca un copil rasfatat ce este si a luat o decizie demna de rasfatul sau... Il si vad cu mucii-n barba, aruncand priviri amenintatoare:
- Nu mai vorbesc cu voi niciodata! Sunteti niste rai! Si-am sa spun la toata lumea!
Si-a luat jucariile si-a plecat...Si-a spus la toata lumea... Si el si prietenul Boc s-au hotarat sa renunte la serviciile politienesti...Mai mult de atat, s-au dus si i-au parat pe colegii de joaca la Tatal lor, Blaga...
- Ia uitati ce-au facut copiii dumneavoastra...!urmand ca tata Blaga sa ii urecheze pe kinderii neascultatori.
Asteptam urmatorul joc: Ratele si vanatorii!
Dupa ce s-a jucat de-a mama si de-a tata cu tanara Udrea, acum cateva zile, s-a jucat de-a hotii si vardistii cu Politia Romana...Acestia, persoane care au depus un juramant, care reprezinta o institutie a statului si alte chestii invocate de pedelei, sunt si ei oameni...Sa ii dam lui Traian Basescu o veste: si ei mananca, si ei au copii, familie, si ei trebuie sa aiba un acoperis deasupra capului... Faptul ca ai depus un juramant si reprezinti o institutie a statului nu te face de fier sau robot...Chiar si ca robot, ai mai avea nevoie sa fii uns din cand in cand...
Buun...si s-au jucat un pic prin curtea scolii...Problema este ca tanarul Traian Basescu s-a suparat ca un copil rasfatat ce este si a luat o decizie demna de rasfatul sau... Il si vad cu mucii-n barba, aruncand priviri amenintatoare:
- Nu mai vorbesc cu voi niciodata! Sunteti niste rai! Si-am sa spun la toata lumea!
Si-a luat jucariile si-a plecat...Si-a spus la toata lumea... Si el si prietenul Boc s-au hotarat sa renunte la serviciile politienesti...Mai mult de atat, s-au dus si i-au parat pe colegii de joaca la Tatal lor, Blaga...
- Ia uitati ce-au facut copiii dumneavoastra...!urmand ca tata Blaga sa ii urecheze pe kinderii neascultatori.
Asteptam urmatorul joc: Ratele si vanatorii!
miercuri, 22 septembrie 2010
Noua Lege a Pensiilor....

Bun, bun...pe Anastase o arestam, o pedepsim, o bicium, dam cu pietre in ea...Dar cu cei 6 milioane de oameni care intra sub incidenta acestei legi ce facem?
Noua Lege a Pensiilor
vineri, 10 septembrie 2010
Sa spunem NU!
Ne aflam într-o situaţie dramatică in care instituţiile statului încalcă flagrant drepturile individului şi lasă fara speranţă toate categoriile sociale. Administraţia prezidentială, guvernul, administraţia locală au devenit piesele de şah ale preşedintelui în meciul cu oamenii simpli. Ne declară în fiecare zi şah prin jigniri şi denigrari ale elitelor ori prin atacuri mişeleşti la pensionarii care işi duc traiul cu câteva milioane.
Perspectivele au devenit o glumă proastă pentru poporul care duce grija zilei de maine. Cota de încredere în cei care ne guverneaza nu trece de zece procente, iar statul este asimilat cu mafia şi este considerat o unealtă a corupţiei. Criza administrată defectuos a îndemnat oameni să se sinucidă de frica facturilor.
Pentru toate acestea si pentru câte înduraţi zilnic, indiferent de poziţia pe care o ocupaţi in peisajul social, vă invit sa ii spunem NU. Vă invit în Piata Universitaţii, simbolul libertaţii să strigam paşnic, politicos că noi NU acceptăm batjocura.
Pe 10. 10. ’10 vă îndemn să vă anuntaţi 10, 100, 1000 de prieteni că ne vom ruga într-un gând, fie de pe treptele Teatrului Naţional din Bucuresti, fie din Timişoara, fie din Iaşi, pentru România. Pentru că România este ţara celor care cred în ea, nu a parveniţilor care o privesc ca pe o afacere. Vă invit să ne luam România înapoi !
Copilul Democratiei
Perspectivele au devenit o glumă proastă pentru poporul care duce grija zilei de maine. Cota de încredere în cei care ne guverneaza nu trece de zece procente, iar statul este asimilat cu mafia şi este considerat o unealtă a corupţiei. Criza administrată defectuos a îndemnat oameni să se sinucidă de frica facturilor.
Pentru toate acestea si pentru câte înduraţi zilnic, indiferent de poziţia pe care o ocupaţi in peisajul social, vă invit sa ii spunem NU. Vă invit în Piata Universitaţii, simbolul libertaţii să strigam paşnic, politicos că noi NU acceptăm batjocura.
Pe 10. 10. ’10 vă îndemn să vă anuntaţi 10, 100, 1000 de prieteni că ne vom ruga într-un gând, fie de pe treptele Teatrului Naţional din Bucuresti, fie din Timişoara, fie din Iaşi, pentru România. Pentru că România este ţara celor care cred în ea, nu a parveniţilor care o privesc ca pe o afacere. Vă invit să ne luam România înapoi !
Copilul Democratiei
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
